مزوتراپی

مزوتراپی از کلمه یونانی Meso به معنای میان و Therapeia به معنی درمان پزشکی می‌آید و یکی از عمل پزشکی زیبایی غیر جراحی است که طی آن داروهای هومیوپاتیک که معمولا توسط پزشکان طب جایگزین تجویز می‌گردد ، وارد پوست می‌شود . این روش که تا حدودی تهاجمی است با تزریق زیر یا داخل جلدی مخلوطی از عصاره های گیاهی، مواد هومیوپاتیک ، داروها، ویتامین ها و سایر مواد حیاتی در مقادیر میکروسکوپی انجام می‌شود .

مزوتراپی یک روش درمانی جدید می‌باشد . در این روش دارو در قسمتهای مختلف پوست تزریق می‌شود . در واقع دارو به بجای اینکه از راه دهان خورده شود، مستقیماً به داخل پوست تزریق می‌شود. تزریق های متعدد توسط دستگاه مزوتراپی در فواصل منظم در پوست صورت می گیرد.

مزوتراپی در حوزه پوست، مو و زیبایی در سه زمینه مهم و بسیار پر اهمیت زیبایی یعنی جوانسازی پوست ، مراقبت مو و لیپولیز کاربرد دارد و هر روز پروتکل ها و داروهای جدیدی را در جهت ارتقای نتایج درمانی به این حوزه معرفی می کند.

مزوتراپی جوانسازی پوست :

  • کاهش علائم پیری پوست و چین و چروک ، افزایش قوام و تونیسیته پوست ، رفع ضایعات پیگمانته ، کلوئید، استریا، اسکارو …

مزو لیپولیز :

  • کاهش چربی های انباشته شده موضعی ، درمان سلولیت، رفع نمای پوست پرتقالی پوست ناحیه سلولیت ، کاهش چربی غبغب ، از بین بردن پد چربی زیر چشم و …

مزوتراپی مراقبت مو :

  • درمان آلوپشی آندروژنیک و برخی از موارد ابتلا به آلوپشی های غیرآندروژنیک ، درمان ریزش مو ، تقویت رشد مو و …

علت محبوبیت

در واقع آن چه که باعث محبوبیت روز افزون مزوتراپی شد ، اعمال درمانی آن نبود بلکه خدماتی بود که مزوتراپی توانست در زمینه پوست و زیبایی عرضه کند . ورود روش مزوتراپی به حوزه پوست و زیبایی و ایجاد امکان تزریق موضعی مقادیر کم دارو در بین لایه های پوست ، توانست این مشکلات را از پیش روی پزشکان بردارد و بدین ترتیب مزوتراپی به یک روش ایمن، موفق و مکمل درمان های جوانسازی پوست بدل شد .

در این روش انواع ویتامین ها، املاح، آمینواسیدها و برخی مواد شیمیایی خاص مسنقیما به درون لایه مزودرم وارد می شوند و با بهبود تغذیه و اکسیژن رسانی ، منجر به ساخت کلاژن و الاستین ، بهبود متابولیسم و در نهایت جوانی پوست می شوند .

پس از مزوتراپی جوانسازی ، اغلب بیماران اظهار دارند که پوستشان لطیف ، مرطوب ، درخشان و روشن تر شده، قوام آن افزایش یافته و پوست آنها سفت تر از قبل به نظر می رسد.

مزوتراپی و ریزش مو و ابرو

ریزش مو در افراد مختلف علل متفاوتی دارد که از آن جمله می‌توان به چند مورد زیر اشاره کرد : استرس ، عدم تغذیه صحیح ، عدم خواب کافی ، عدم جذب ویتامین‌های مورد نیاز، عدم رعایت بهداشت، عدم تعادل هورمونی و آسیب دیدن ساقه مو بر اثر عواملی مانند کشیدن مو‌ها.

در مزوتراپی با تزریق انواع مواد تقویت‌کننده رشد مو به ویژه ویتامین‌های گروه C و B، ماینو‌کسیدیل، جین‌سنگ، دارو‌هایی که باعث افزایش جریان خون می‌شوند و نیز هورمون (فقط در آقایان) تلاش می‌شود ریزش مو‌ها برطرف ‌شود و سپس موهای جدید برویند . در این روش به هیچ عنوان از کورتون استفاده نمی‌شود .

مزوتراپی در درمان سلولیت Cellulite 

سلولیت توزیع نامتناسب چربی زیر‌پوستی در مناطق خاصی از بدن ( به‌خصوص ران‌ و باسن ) است .  چربی‌های زیر‌پوستی به صورت برجستگی‌ها و فرورفتگی‌هایی در این مناطق وجود دارند .  این مشکل در خانم‌ها شایع‌تر از آقایان است و این امر می‌تواند به علت تأثیر هورمون‌ها روی چربی‌های بدن باشد.  مزوتراپی می‌تواند پوست افتاده و ناصاف شما را صاف و جوان کند.

چربی‌های موجود در لایه زیرپوستی (Sub cutis) که زیر لایه درم (Dermis) قرار دارند، به صورت برجستگی‌هایی دیده می‌شوند.  این لایه، از سلول‌های چربی زیادی تشکیل شده که این سلول‌ها با هم ادغام می‌شوند و بافت چربی را می‌سازند.  این گره‌های چربی نیز به وسیله رشته‌هایی احاطه و از هم جدا می‌شوند.

در افرادی که از رژیم‌های غذایی پرچربی و پرکربوهیدرات استفاده می‌کنند ، این سلول‌های چربی گاهی تا ۳ برابر اندازه طبیعی خود بزرگ می‌شوند .  از سوی دیگر، پل‌های رشته‌ای نمی‌توانند بیشتر از اندازه طبیعی‌شان کش بیایند و بنابراین بافت چربی به خارج از رشته‌هایی که آن‌ را احاطه کرده منتقل و برجسته می‌شود و یک بافت چربی فشرده را به وجود می‌آورد.

بهترین مزوتراپیست کیست؟

اگر بخواهیم بهترین دکتر مزوتراپی را معرفی کنیم ، به جد میتوان گفت تمامی پزشکان در این حوزه خوب هستند و عوامل مختلفی در زمان مزوتراپی وجود دارد که میتواند وی را در نظر مخاطب به عنوان بهترین مزوتراپیست و بهترین دکتر مزوتراپی معرفی نماید.

به نظر ما تنها عاملی که میتواند وجهه یک پزشک را در نزد مراجعه کننده امتیاز دهد و سبب شهرت وی شود، رضایت خاطر و نشستن لبخند مخاطب بر لبان وی می باشد که باعث میشود تا اشخاص دیگر را نیز به آن دکتر معرفی کند و زمانی که میخواهد فلان دکتر را به دیگری معرفی کند میگوید آقای یا خانم دکتر فلانی بهترین دکتر مزوتراپی می باشد و هرچه این معرفی و رضایت بیشتر دیده شود به طبع آن شهرت یک پزشک افزوده خواهد شد .