روانپزشک کودکان

روانپزشک کودکان و نوجوانان ، پزشکی است که برای تشخیص و درمان اختلالات تفکر ، هیجانات و رفتارهای کودکان و نوجوانان و خانواده های آن ها آموزش دیده است.

روان پزشکان کودک و نوجوان ، پاسخ های مناسب برای سؤالات و نگرانی های والدین دارند . آن ها مهارت های لازم و آموزش های تخصصی را برای درمان دارویی و روان درمانی کودک و نوجوان دیده اند . ارزیابی اولیه روان پزشک کودک و نوجوان نیاز به درمان دارویی و روان درمانی را مشخص می کند .

روانپزشک کودکان معمولا همکاری نزدیکی با مشاور کودک در پروژه درمانی دارند . در مرکز مشاوره ، دکتر روانپزشک کودک تنها از درمان دارویی استفاده نمی کند و گاهی از بازی درمانی ، رفتار درمانی و آموزش مهارت های زندگی به عنوان درمان های غیر دارویی استفاده می شود .

روانپزشک کودک خوب برای مسایلی چون گفتار درمانی ، اضطراب در کودک ، درمان بیش فعالی کودکان ، اختلالات یادگیری و اختلالات شناختی ، حتما از مشاور کودک نیز کمک می گیرند . در واقع در کلینیک روانشناسی ، روانشناس کودک و روانپزشک کودک مکمل یکدیگر می باشند . برای این که بتوانیم درک صحیحی از مشکلات کودکان ارایه کنیم توضیحاتی برای هر کدام از اختلالات کودکان و عملکرد روانشناس و روانپزشک کودکان می دهیم :

مشاوره اضطراب کودکان :

عنوان کردن احساسات برای کودکان کار دشواری می باشد از همین رو مسایلی همچون استرس ، بی قراری ، نگرانی در مواجحه با مشکلات در کودکان بروز می کند ، روانپزشک خوب برای کنترل اضطراب در کودکان همیشه از دارو درمانی استفاده نمی کنند اما گاهی علت اختلالات روانپزشکی همچون ، افسردگی و اختلال خلقی از دارو درمانی در کنار مشاوره کودک استفاده می شود .

مشاوره بیش فعالی کودکان :

عدم تمرکز و حواس پرتی ، نا آرامی و فراموش کاری از نمونه های مشکلات کودکان بیش فعال می باشد روانشناس مشاور کودک و روانپزشک متخصص کودک با برسی علایم در کودکان  و انجام تست روانشناسی کودک می توانند به حل این مشکلات کمک کنند و از شیوه های نوین برای درمان بیش فعالی کودکان استفاده نمایند .

مشاوره یادگیری کودکان :

مشکلاتی همچون یادگیری ، خواندن و نوشتن همچنین اختلال در ریاضیات از جمله مشکلاتی می باشد که مشاور کودک خوب با آن رو به رو است . مشاور روانشناس کودک علت بسیاری از افت های تحصیلی ، ایجاد استرس و افسردگی را این اختلال می دانند .

روانپزشک کودک و روانشناس کودک چه تفاوتی باهم دارند ؟

روانپزشک کودک و نوجوان حرفه ای است که به تشخیص ، درمان ، پیشگیری و توانبخشی اختلالات روانپزشکی ، اختلالات رشدی و همچنین اختلالات رفتاری در این دوران می پردازد ، اینکه در روانپزشکی به طور جداگانه به موضوع کودک و نوجوان می پردازند به این علت است که نیاز به یک رشته روانپزشکی جداگانه برای کودکان و نوجوانان که جدا و به طور تخصصی به ویژگی های وابسته به سن اختلالات روانی بپردازد که به شدت تحت تأثیر مراحل متفاوتی از رشد عصبی و اجتماعی در این دوره زندگی قرار دارند.

اما سوال مهمی که در این بین پیش می آید این است که تفاوت روانشناس و روانپزشک کودک در چیست ؟ و کدام یک برای مشکلی که ما با کودک خود داریم مناسب هستند ؟

کودک شما ممکن است مشکلات زیادی را در خانه و یا مدرسه داشته باشد و این رفتارها ممکن است در شما نگرانی و گاهی ترس زیادی را ایجاد کند و به این فکر کنید که الان نیازمند گرفتن کمک از یک متخصص حرفه ای در این زمینه هستید، ولی نکته ای که بسیار مهم می باشد این است که برای انتخاب یک متخصص باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید، روانشناسان و روانپزشکان در روش ها و حوزه فعالیت خود متفاوت هستند و گاهی ممکن است با توجه به مشکل فرزندتان آنها شما را به دیگری ارجاع دهند .

چه زمانی والدین در جستجوی کمک روان پزشکی برای کودک خود برمی آیند ؟

معمولاً والدین اولین کسانی هستند که وجود مشکل هیجانی یا رفتاری را در فرزندشان تشخیص می دهند. تصمیم برای کمک گرفتن تخصصی می تواند برای والدین مشکل و دردناک باشد. قدم اول صحبت کردن با کودک است، صحبت بی پرده و بی ریا در مورد احساسات معمولاً کمک کننده است.

والدین ممکن است با پزشک اطفال ، معلمین و بزرگسالان دیگری که کودک را به خوبی می شناسند مشورت کنند .این اقدامات ممکن است مشکلات کودک و خانواده را حل کند.