لیست متخصصین جراحی دندان

جراحی دهان فک و صورت

جراحی دهان فک و صورت یکی از تخصص های دهگانه دندانپزشکی است که برای درمان صدمات ، بیماری ها و نواقص ناحیه فک و صورت و همین طور صدمات بافت نرم ، صدمات استخوانی ، شکستگی ها و همین طور درمان های زیبایی وغیره فعالیت می شود . در بعضی از کشورها رشته جراحی فک و صورت یکی از تخصص های رشته پزشکی است مثل کشورهای اروپایی پزشکان هستند که مجاز هستند وارد این رشته شوند و یک دوره کوتاه دندانپزشکی می گذرانند و سپس وارد رشته تخصصی جراحی دهان فک و صورت می شوند ولی در ایران و همین طور در آمریکا و دیگر کشورها رشته تخصصی جراحی دهان فک و صورت از تخصص های دندانپزشکی است و بعد از گذراندن یک دوره دندانپزشکی علاقه مندان می توانند وارد این رشته شوند .

موارد آموزشی در رشته جراحی دهان و فک و صورت کدامند ؟

  • جراحی های داخل دهانی کوچک ( مینوز )
  • جراحی آسیب های ترافیکی ( تروما )
  • جراحی ترمیمی و زیبایی فک صورت و جمجمه و گردن
  • جراحی عفونت های فک و صورت
  • جراحی تومورها و کیست های خوش خیم و بدخیم فک و صورت و گردن
  • کشیدن دندان و خارج کردن دندان هایی که در موقعیت دشوار قرار گرفته اند
  • جراحی هایی که در ناحیه دهان ، فک ، صورت ، جمجمه و گردن باید صورت بگیرد .
  • جراحی نواقص مادر زادی و اکتسابی مانند شکاف کام (لب شکری) و لب دو طرفه و یک طرفه

جراحی دهان فک و صورت

 

جراحی دندان های نهفته

یکی از شایع ترین جراحی هایی که توسط متخصص جراح فک و صورت انجام می شود جراحی دندان های نهفته است و بعد از آن می توان گفت بیوپسی کیست ها و تومورها و ضایعاتی که در مخاط دهان و ناحیه لب و زبان وجود دارد جزء جراحی هایی است که تحت بی حسی انجام می شود و بیوپسی از این ضایعات انجام  می شود .

همین طور جراحی ایمپلنت دندان  برای جایگزینی دندان های از دست رفته و همین طور جراحی های پیش پروتزی برای آماده کردن قوس فکی ، بیماران برای اینکه بتوانند پروتز های دندانی مناسب برایشان گذاشته شود و انجام برخی صدمات خفیف دندان ها و یا حمایت کننده دندان ها دچار شکستگی شده باشد که این ها تحت بی حسی موضعی قابل درمان است . یکی دیگر از مواردی که تحت بی حسی انجام می شود باز کردن آبسه های دندانی است که گاهاً می تواند در صورت عدم درمان تهدید کننده حیات باشد .

جراحی فک :

در گذشته عمل جراحی فک جزء جراحی های سخت محسوب می شد اما امروزه ، در صورتیکه به صورت اصولی ، توسط پزشک متخصص و در مراکز جراحی پیشترفته انجام شود ، جراحی مشکلی نبوده و عوارض آن حداقل می باشد . در فردی که مشکل ناهماهنگی فکین داشته باشد ، قبل از جراحی باید بررسی ها و آنالیزهای بسیار دقیقی صورت گیرد . بدین منظور نیاز به رادیوگرافی های رخ و نیم رخ صورت ، فوتوگرافی های کامل صورت و داخل دهان و قالب های دندانی – فکی می باشد.
پس از بررسی و آنالیز دقیق مدارک که گاه تا ۱ الی ۲ هفته به طول می انجامد ، طرح درمان به بیمار گفته می شود که مثلا” باید یک فک و یا هر دو فک و یا چانه عمل شود . طبیعتا” بهترین جراح فک و صورت کسی است که ارزیابی بسیار دقیقی از وضعیت جسمی و روانی بیمارش قبل از جراحی انجام دهد در مواردی ضروری است که بیمار قبل از جراحی فک ، درمان ارتودنسی انجام دهد تا نتایج جراحی قابل قبول و دائمی باشد. در برخی بیماران عمل جراحی فک همزمان با عمل بینی و گونه انجام می شود .