فوق تخصص نازایی

به فوق تخصص نازایی زمانی میتوان مراجعه کرد که یک زوج بدون استفاده از روش های جلوگیری برای بارداری نزدیکی داشته و بعد از گذشت یک سال از رابطه زناشویی همچنان بی نتیجه مانده باشند .

در چند سال گذشته روش های متنوعی برای بررسی علل ناباروری ارائه شده و تقریبا می توان گفت حدود شصت و پنج درصد زوج هایی که در بارداری ناتوان هستند درمان شده اند. در این مقاله ناباروری در زنان را توضیح خواهیم داد  .

به چه مراکزی برای درمان ناباروری مراجعه کنیم ؟

زوج​ ها برای درمان نازایی باید به مراکز سرشناس و معتبر در زمینه درمان ناباروری مراجعه کنند .

مراکزی که در آنها متخصص ناباروری مردان ، متخصص ناباروری زنان و جنین‌شناس وجود داشته باشند و مشکلات و احتمال​ هایی که باعث نازایی در مردان و زنان می​ شود به طور کامل بررسی شود .

بهترین مراکز ، مراکزی هستند که تمامی این بخش ​ها در آنها وجود داشته باشد و به صورت تیمی برای درمان نازایی اقدام ​کنند . در این شرایط بیمار مجبور نیست برای انجام آزمایش ​های مختلف و تکمیل پرونده​اش به مراکز درمانی مختلف مراجعه کند .

مراکزی که در وهله اول تشخیص درستی از ناباروری و دلایل نازایی مراجعان خود داشته باشند و با بهترین انتخاب برای درمان آنها اقدام کنند . به طور کلی مراکز درمانی داریم که موفقیت در آنها ۱۰ درصد است و مراکزی که موفقیت در آنها بیش از ۳۰ درصد است . مشخص است که اگر به مراکز درمانی دوم مراجعه شود ، نتیجه بهتری به دست خواهد آمد . بنابراین با مشاوره با پزشک و فوق تخصص نازایی میتوان با مراکز معتبر و صاحب​ نام در زمینه درمان آشنا شد و برای درمان به آنها مراجعه کرد .

چند مورد از دلایلی که ممکن است در زنان موجب ناباروری شود و باید به فوق تخصص نازایی مراجعه کنند را در زیر می بینیم :

ناهنجاری در لوله های رحمی

لوله های رحمی در برخی از خانم ها بسته است . این مسدود بودن لوله ها ممکن است کامل و یا ناقص باشد اما در نهایت از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می کند . بسته شدن لوله های رحمی خود می تواند به علل گوناگونی مانند عفونت ، چسبندگی های بعد از جراحی های مختلف و یا آندومتریوز باشد و یا اینکه لوله های رحمی بعد از یک زایمان توسط متخصص یا فوق تخصص نازایی بسته می شود .

مشکلات تخم گذاری

یکی از شایع ترین دلایل نازایی در زنان اختلال در تخمک گذاری است . همانطور که می دانید اگر تخمک گذاری انجام نشود لقاح صورت نگرفته و زن باردار نمی شود.حال برخی از خانم ها نمی توانند تخمک گذاری کنند یا به اصطلاحی کم تخمک گذاری دارند که دیده می شود این زنان دوره های قاعدگی نامنظم و کمی داشته یا به طور کلی عادت ماهیانه نمی شونداما ممکن است زنانی که دارای عادت های منظم در هر ماه هستند توانایی تخم گذاری نداشته باشند.

آندو متریوز

آندومتریوزبه معنای  رشد دیواره داخلی رحم در خارج از رحم است در این بیماری آندومتر یا همان دیواره داخلی رحم ممکن است در همه بافت ها ی بدن به غیر از طحال به وجود بیاید اما شایع ترین مکان لگن است.حال ممکن است با رشد در لوله های رحمی آنها را بپوشاند و باعث مسدود شدن آنها شود که در نهایت فرد در تخمک گذاری با مشکلاتی رو به رو می شود.

ناهنجاری رحم یا گردن رحم

از مشکلاتی که می توان در ناهنجاری های رحمی به آن اشاره کرد عارضه های مرتبط با عفونت های گردن رحم،ترشحات رحم ، تومورهای بدخیم در رحم،کیست در رحم و یا وجود زخم در دیواره رحم است.

مشکلات ایمنی بدن

عامل های ایمونولوژیک در ناباروری تاثیر به سزایی دارند اگر مشکلات در دستگاه ایمنی بدن برطرف نشود آنتی بادی ترشح شده در مقابل اسپرم مرد قرار گرفته و اسپرم را غیر فعال می کند و یا آن را از بین میبرد در موارد حاد این مشکل باعث سقط ناگهانی جنین می شود.

دلایل ژنتیکی در ناباروری

دلایل ناباروری که ناشی از اختلالات هورمونی ،چاقی و در دسته ایی دیگر مشکلات در سلول های جنسی است همگی میتواند ریشه ژنتیکی داشته باشد.با تحقیقات انجام شده بر روی ژن ها تاثیری که عوامل ژنتیکی بر ناباروری گذاشته اند تا حدودی مشخص شده است.بعضی از عامل های ژنتیکی ممکن است رو ی مرد، زن و یا هردو  تاثیر بگذارد جابه جایی کروموزومی در هر دو جنس  ،سندروم کلاین فلتر مختص مردان ،سندروم ترنر مختصص زنان و زایمان را می توان به عنوان  چند نوع از مشکلات ژنتیکی نام برد.