طب فشاری

طب فشاری از هزاران سال پیش در چین استفاده می شده است . این طب از اصولی کلی برخوردار است و برای ایجاد آرامش و درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌گردد .

این طب را گاهی اوقات طب سوزنی ( Acupuncture ) هم می‌نامند . ولی در اصل این دو متفاوت اند . در طب فشاری از سوزن استفاده نمی‌شود . فقط با فشار دادن نقاط خاصی از بدن و ماساژ آن بیماری‌ها را درمان و یا درد را کاهش می‌دهند .

این کار به حفظ تعادل انرژی و نیروی زندگی ما ، کمک می کند که عموما به عنوان “چی” یا “qi” شناخته می شود . همچنین به بهبود و تحریک گردش خون کمک می کند. مشکلات باروری می تواند ناشی از گردش ناکافی خون در رحم و تخمدان ها باشد . تکنیک طب فشاری مزایای فراوانی دارد .

طب فشاری چگونه کار می‌کند ؟

متخصص طب فشاری از دست‌ها ، آرنج ، پاها ، ماساژ و یا دستگاه‌ های خاصی استفاده می‌کنند تا فشار متفاوتی را به کانال‌های مختلف بدن وارد کنند.

هر جلسه طب فشاری معمولاً حدود یک ساعت طول می‌کشد . برای رسیدن به بهترین نتایج ، بسته به نوع بیماری و شدت و ضعف آن تعداد جلسات مورد نیاز تعیین می‌شود.

طب فشاری همان طور که گفتیم ، هدف از طب فشاری و یا سایر انواع طب آسیایی بازگرداندن سلامت و تعادل به کانال‌های بدن و تنظیم نیروهای یین (انرژی منفی) و یانگ (انرژی مثبت) است . برخی از طرفداران طب فشاری ، این طب را نه تنها برای درمان بیماری‌های جسمی، بلکه برای درمان بیماری‌های روحی هم مؤثر می‌دانند.

در طب مدرن اگرچه ممکن است وجود کانال‌ها و نقاط حساس در بدن رد شود، ولی نتایج به دست آمده از طب فشاری انکار ناپذیر است و این نتایج را معمولاً به عواملی مانند کاهش تنش عضلانی، بهبود گردش خون و یا تحریک اندورفین‌ها، که به طور طبیعی باعث کاهش درد می‌شود، مرتبط می‌دانند.

روش درمان با طب فشاری

پزشکانی که طب فشاری ( فشار درمانی ) انجام می‌دهند از نوک انگشت ، کف دست ، آرنج یا پا یا هر وسیلۀ خاص دیگری برای اعمال فشار به نقاط و مجاری انرژی بدن استفاده می‌کنند . گاهی اوقات فشاردرمانی شامل کشش یا ماساژ فشار درمانی همراه با اعمال روش‌های دیگر است .

در طی جلسات فشاردرمانی ، شما با لباس کامل روی یک میز ماساژ نرم دراز می‌کشید . پزشک به آرامی نقاط فشار روی بدن را فشار می‌دهد . معمولاً هر جلسه یک ساعت طول می‌کشد . شما برای کسب بهترین نتیجه نیاز ممکن است به چندین جلسه درمان نیاز داشته باشید .

هدف از فشاردرمانی یا دیگر روش‌های طبی بدنی آسیایی ، بازگرداندن سلامت و تعادل به کانال‌های انرژی بدن و تنظیم نیروهای مخالف یین (انرژی منفی) و یانگ (انرژی مثبت) است . برخی از افرادی که با این روش موافق هستند ادعا می‌کنند که فشاردرمانی نه تنها میدان انرژی و بدن را درمان می‌کند بلکه ذهن ، حس و روح را نیز مورد مداوا قرار می‌دهد . برخی هم بر این باورند که درمانگران می‌توانند انرژی حیاتی (چیِ بیرونی) را به شخص دیگری منتقل کنند .

همه اطبای غربی معتقد نیستند که چنین چیزی ممکن است یا اصلاً چنین مجراهایی وجود دارند . در عوض ، آنها نتیجه را به عوامل دیگری مربوط می‌دانند ؛ مانند کاهش تپش ماهیچه‌ه ا، گردش بهتر جریان خون ، تحریک اندورفین که یک مسکن درد طبیعی است .