سکسولوژی

سکسولوژی به عنوان رشته‌ای مجزا در دهه‌ی هفتاد (میلادی) وارد علوم پزشکی شد . تا قبل از این مبحثی در روان‌شناسی وجود داشت‌ ، که به مسایل و مشکلاتِ جنسی می‌پرداخت‌ ، اما رشته‌ای به عنوان سکسولوژی که به خودِ سکس و عملکردِ سکس به صورت فیزیولوژی سکس بپردازد‌ ، وارد عرصه‌ی پزشکی نشده بود‌ .

بیایید درباره سکسولوژی بیشتر بدانیم . بهتر نیست روابط جنسی را همانند سایر نیاز های زیستی دریابیم که به مانند غذا خوردن ، خوابیدن و… در یک خانواده رفتاری طبیعی است . وقت آن رسیده تابو یا هرزه انگاری را از واژه سکسولوژی زدوده و برای یک زندگی عاشقانه و دلچسب از دانش سکسولوژی از هر راهی ( رسانه های نوشتاری ، دیجیتالی و …) بیشتر بدانیم.

چرا سکسولوژی ؟

مشکلات جنسی و خواسته جنسی حتی به عنوان یک نیاز معمولی ، اگر جدی گرفته نشود و ارضا نشود تا مرز پاشیده شدن زندگی زناشویی پیش می رود . آمیزش جنسی در زندگی یکی از مهم ترین عوامل برای گرم نگه داشتن روابط و بی شک یکی از مهم ترین عوامل در خیانت و رابطه های نامشروع است . اگر در سکس و ارضای جنسی همسر مشکل داشته باشید ، باعث می شود تا رابطه شما سرد شود و تا مرز خیانت پیش رود.

سکسولوژی در اکثر فرهنگ لغات ، تحت عنوان “علم مطالعه جنسیت” تعریف شده است . جنسیت در واقع همان شرایطی است که یک مرد را از زن متمایز می کند و سکس تراپی عبارتست از رفع تخصصی گرفتاری ها و مشکلاتی که فرد در رابطه با رفتار جنسی خود و یا شریک جنسی خود دارا می باشد .

سکسولوژی مدرن ترکیبی از زمینه های متفاوتی همانند روانشناسی، آمار، بیولوژی، جامعه شناسی، آسیب­ شناسی و مردم شناسی می باشد. نکته قابل ذکر اینکه سکسولوژی یک علم توصیفی است و نه یک علم تجویزی بدین معنی که سکسولوژی بیش از آنکه در پی تایید و یا تکذیب رفتار جنسی باشد در پی ریشه یابی علل رفتار و عوامل موثر بر این رفتار میباشد.

سکس تراپیست یا درمانگر سکس چه کسی است ؟

فردی است که به فیزیولوژی بدن و آناتومی اندام جنسی و عملکرد آنها احاطه کامل دارد . متخصص بهداشت روانی بوده و آموزش های لازم جهت درمان مشکلات جنسی را سپری کرده و ریشه مشکلات جنسی را با توجه به روابط اجتماعی و مشکلات شخصیتی افراد بررسی می کند.

با مراجعه به سکس تراپیست می توانید آزادانه و بدون محدودیت و معذب بودن راجع به موضوع مورد نظر خود صحبت کنید . مطمئن باشید اطلاعاتی شما محرمانه می ماند . در درمان مشکلات جنسی ، سکس تراپیست و مراجع کننده ارتباط بدنی و جسمی ندارند . روش های درمانی، که تنها به میزان متوسط موفقیت آمیز بوده اند، عبارتند از: روان درمانی ، رفتار درمانی، دارو درمانی .

ویژگی های سکستراپیست چیست؟

از آنجایی که بسیاری از مشکلات جنسی ریشه در روابط اجتماعی و مشکلات شخصیتی افراد دارد تنها یک روان شناس و یک روان درمانگر قادر به شناسایی و ارزیابی مشکلات فردی، اجتماعی و شخصیتی بیمار گشته درحل آنها می تواند به وی کمک کند .

سکستراپیست می بایست متخصص در امر بهداشت روانی بوده ، دوره های کامل روان درمانی را طی کرده باشد و آموزش های لازم در امر مشاوره های جنسی را زیر نظر متخصصین سپری کرده باشد.

مهارت کامل در امر مشاوره و روان درمانی و داشتن زمینه ای کامل در امر روانشناسی نکته ای بس حائز اهمیت در روند سکستراپی بشمار می رود . از طرفی سکستراپیست می بایست به فیزیولوژی بدن و آناتومی ارگانهای جنسی و عملکرد آنها احاطه کامل داشته باشد و بتواند اختلالات روانی و بدنی را از هم تمیز داده، در رفع آنها به بیمار، توصیه های لازم را به عمل آورد .

لازم به ذکر است که آشنایی به زمینه های فرهنگی و اخلاقی و مذهبی هر جامعه از ضروریات بسیار پر اهمیت کار یک سکستراپی می باشد چرا که نقد و بررسی اختلالات جنسی بدون در نظر گرفتن زمینه های فرهنگی و عقیدتی آن جامعه کاری عبث و غیرکارآمد به نظر می رسد.

رابطه جنسی زناشویی و سلامت جنسی

سکسولوژی درمان مشکلات جنسی در روابط زناشویی را بررسی می کند. زمانی که زن و وشوهر از رابطه جنسی رضایت ندارند و آمیزش جنسی انها دچار مشکل است ، به سکس تراپ مراجعه کرده و برای حل مشکل به همراه همسر از راهکارهای درمانی استفاده می کنند تا به رضایت ازسکس برسند.